Lista aktualności Lista aktualności

Pracowita jesień

Jesień w lesie to nie tylko wysyp grzybów ale także drugi okres, kiedy można odnawiać powierzchnie sadząc sadzonki przyszłych drzew. Sprzyjają temu jesienne warunki pogodowe oraz nowoczesne szkółki kontenerowe...

...w których produkowane są sadzonki z bryłką nadające się do sadzenia w różnych warunkach. Posadzone na jesień sadzonki nie ucierpią już od suszy i będą regularnie podlewane jesiennymi deszczami co gwarantuje ukorzenienie przed zimą.

Przygotowywane są także powierzchnie do odnawiania w przyszłym roku. Najkorzystniejszą metodą jest spulchnienie gleby frezem leśnym, który rozdrabnia i miesza wszystkie warstwy ściółki i gleby w miejscu sadzenia.

Niektóre sadzonki z bryłką można sadzić już w sierpniu ale w tym czasie Bory Dolnośląskie nawiedza przeważnie susza, która jest niekorzystna dla tych sadzonek. W miesiącach jesiennych po zakończeniu okresu upałów na terenie Nadleśnictwa Ruszów posadzone zostały sadzonki sosny, świerka i dębu. Ze środków „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata) na ternie Polski" wprowadzono na wybranych powierzchniach sadzonki cisa pospolitego.

Autor i materiały: Sylwester Mikołajczyk